Veľké tučné klamstvo (seriál 11 krokov ku zdraviu, 4.časť)

Autor: Martin Chudý | 19.4.2012 o 21:01 | (upravené 19.4.2012 o 21:19) Karma článku: 8,66 | Prečítané:  2630x

Zabudnite na staré pravdy o tukoch a ich vplyve. Zamysleli ste sa niekedy, že ste sa možno stali obeťou cielene nasmerovaného záujmu, ktorý mal za úlohu poškodiť Vaše zdravie a vycicať z Vás peniaze, ktoré musíte vynaložiť na liečbu Vašich zdravotných problémov. Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím a staňte sa pánom svojho zdravia...

Ako Vás robia sacharidy tučnejšími...Ako Vás robia sacharidy tučnejšími...http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/02/18/pa

 

 

Tuky sú hlavným vinníkom nadváhy a obezity, pretože sa z nich priberá. Spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia a zvyšujú riziko rakoviny. Sú pôvodcom väčšiny civilizačných ochorení a treba ich urýchlene eliminovať so svoje stravy. Vážne poškodzujú Vaše zdravie. Veru, aj takéto názory sa môžete dozvedieť napríklad na internete a dokonca od svojho lekára. Aby som bol mierumilovný tak sa dozviete skôr niečo ako: „vyhýbajte sa nasýteným tukom a cholesterolu, ktoré sú v mäse, vajciach, mlieku, masle, kokosovom oleji, palmovom oleji či avokáde, a v malom množstve si doprajte nenasýtené tuky, ktoré sú v rastlinných olejoch, orechoch či semenách. Nepreháňajte to však s nimi, aby ste neprevýšili svoj denný príjem. Konzumujte radšej nízkotučné mliečne výrobky a používajte rastlinné maslá.“ Prečo nám však toto nahovára farmaceutický priemysel v spolupráci so zdravotníctvom a nimi platení „experti“. Veď kedysi ľudia konzumovali výlučne plnotučnú stravu a nemali skoro žiadne zdravotné problémy, mimo tých, ktoré súviseli s nedostatočnou hygienou a nedostatkom jedla. Bežne sa konzumovala bravčová masť, vajcia, mlieko, mäso, orechy, semená, kokosový olej a  nikomu nebolo nič. Kde však nastal obrat?

Tento trend začal expandovať v roku 1984, keď sa v USA spustila vlna nízkotučných výrobkov a začala tzv. „nízkotučná diéta“ podporovaná Národným inštitútom pre srdce, pľúca a krv. Táto diéta bola založená na zníženom príjme tukov, hlavne nasýtených, a zvýšenom príjme sacharidov. Dodnes sú medicínske odporúčania aj na Slovensku na úrovni 30% príjmu z tukov(z toho 10% nasýtených), 15-20% z bielkovín a 50-55% zo sacharidov, dokonca niektorí obhajujú príjem zo sacharidov nad 60%. Táto nízkotučná a vysokosacharidová strava v USA spôsobila masívny nárast nadváhy a obezity a zvýšenie srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky a iných civilizačných ochorení. Samozrejme, tým aj zisky farmaceutických spoločností, pretože zrazu bolo koho liečiť. Lenže niektorým poctivým vedcom to nešlo do hlavy, veď celkový energetický príjem u ľudí sa znížil. Preto sa výskumníci zo Stanfordskej Univerzity rozhodli urobiť test.

Rozdelili ľudí do dvoch skupín. Prvá skupina konzumovala vysokotučnú a nízkosacharidovú stravu, tzv. Atkinsonovu diétu, založenú na príjme iba 20 g sacharidov denne, počas prvých 2-3 mesiacov a potom maximálne 50g denne. Skupina mohla jesť tukov a bielkovín, koľko sa im zachcelo. Druhá skupina sa držala tradičnej a odporúčanej nízkotučnej a vysokosacharidovej stravy. Ľudia v skupine sa vyhýbali tukom, hlavne nasýteným, a jedli celkovo menej kalórií počas dňa, z ktorých 55-60% príjmu pochádzalo zo sacharidov. Výsledok? Prvá skupina znížila váhu v priemere o 4,5 kg, druhá o 2,5 kg. Prvá skupina znížila hodnotu triglyceridov v krvi o 29,3 mg /100ml , druhá len o 14,6 mg. Prvá skupina znížila svoj diastolický tlak o hodnotu 4,4, druhá skupina len o 2,2.

Ako je to možné? Zatiaľ Vám stačí vedieť, že za všetko môže jediný hormón na znižovanie hladiny cukru krvi- inzulín. Ktorý zároveň riadi náš tukový metabolizmus. Čím viac sa vylučuje inzulín, tým viac telo uskladňuje tuk. Čím je hladina inzulínu nižšia, tým viac telo využíva tuk ako palivo. Samotné tuky vo forme mastných kyselín neustále voľne prúdia z našich buniek dnu a von. Naše telo však uskladňuje tuk vo forme triglyceridov. Triglyceridy sú 3 mastné kyseliny zviazané vnútri tukovej bunky 1 molekulou glycerolu. Triglyceridy sú príliš veľké, aby dokázali prejsť cez membránu tukových buniek. Čiže to, čo nás robí tučnými je všetko, čo podporuje prúdenie mastných kyselín do tukových buniek(inzulín = sacharidy). A čo nám pomáha chudnúť? Hocičo, čo pomáha štiepiť triglyceridy v tukových bunkách. Preto keď konzumuje tuky, Váš organizmus ich vie využiť. Pokiaľ konzumujte sacharidy, Vaše telo ich premení na tuk. Rozhoduje však o tom aj kvalita a kvantita skonzumovaných sacharidov. Preto pokiaľ konzumujete sacharidy, zamerajte sa na sacharidy z nízkym glykemickým indexom. Prípadne stredným GI pokiaľ máte pred náročným tréningom alebo po vytrvalostnom tréningu. To tu však teraz rozoberať nebudem. Pri vytrvalostných športoch ako maratón, cyklistika a iné, sa využívajú aj sacharidy s vysokým GI. Je to však iná téma. Detailnejšie informácie o tom, ako sa tuk uskladňuje vo Vašom tele si môžete pozrieť na obrázku k článku, kde je zobrazených 12 krokov, ako tučnieme.

Zapamätajte si, že rovnica príjem v KJ > výdaj v KJ = nadváha, nie je už viac úplne pravdivá. Podstatné je, z akých zdrojov prijmete energiu. Tuky, bielkoviny aj sacharidy majú iný spôsob látkovej premeny (metabolizmu). Napr. 1000 KJ prijatých z tukov je inak metabolizovaných ako 1000 KJ zo sacharidov alebo bielkovín. Prijať 1000 KJ energie zo správnych tukov Vám môže iba pomôcť. Dokonca pomôcť schudnúť. Naopak 1000KJ prijatých zo sacharidov (pokojne aj tých "správnych") Vám pravdepodobne posunie ručičku na váhe smerom doprava.

Mohli by sme teda povedať, že nie tuky, ale sacharidy sú vinníkom nadváhy a obezity, ktorá je hlavným vinníkom mnohých civilizačných ochorení. Samozrejme však, že ani to nie je také jednoduché. Dôležité je, z akých zdrojov pochádzajú tuky a v akej sú kvalite. Tuky majú totiž veľmi krehké väzby, preto ľahko podliehajú oxidácii vplyvom vzduchu a vysokých teplôt. A vtedy sa stávajú tuky nebezpečnými. Odporúčam Vám, aby minimálne 80% tukov, ktoré konzumujete boli v surovom stave. Taktiež treba povedať, že nie všetky tuky na každého vplývajú rovnako. Tam rozhoduje Vaša krvná skupina, metabolický a nutričný typ. Tuky sú však všeobecne najcennejším zdrojom energie a dodajú Vám potrebné palivo. Sú veľmi dôležitá zložka potravy a bez nich nemôže správne fungovať celá hormonálna sústava, mozog, srdce, cievy a vôbec celý organizmus.

Vzhľadom na rozsiahlosť môjho 4.kroku ku zdraviu- Konzumujte dostatok správnych tukov, som sa rozhodol tento krok rozdeliť do 4 po sebe nasledujúcich článkov. Budem sa snažiť Vám ich priniesť v priebehu týchto 2 až 3 dní. Pokračovanie článku môžete nájsť na tomto linku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?